Haber Arşivi

Title Tarih
Antikoagülan Zehirlenmelerinin Yönetimi Webinarı

Antikoagülan Zehirlenmelerinin Yönetimi Webinarı, 30 Eylül 2021 Saat 20.00’de gerçekleşecektir. Doç. Dr. Serkan Emre EROĞLU'nun moderatörlüğünde gerçekleşek webinara Doç. Dr. Serkan Emre EROĞLU ve Uzm. Dr. Emir ÜNAL konuşmacı olarak katkı sağlayacaktır. Webinar doktorclub.com/tatd adresinden canlı olarak yayınlanacaktır.

30 Eylül 2021
Kanser İlişkili Otlar ve Besin Takviyeleri

İnsanlık tarihinde yüzyıllardır şifalı bitki ve otlar çeşitli amaçlar için kullanılıyor. Günümüzde kullandığımız modern ilaçların büyük bir kısmı bitkisel kaynaklı. Her ilaç bir zehir potansiyeli de taşıdığı için şifalı diye adlandırılan, kullanılan bitkilerin toksik etkilerini de incelemek önem taşıyor. Bu yazıda “Cancer Related to Herbs and Dietary Supplements: Online Table of Case Reports. Part 5 of 5” 1 başlıklı makaleyi inceleyeceğiz. Başlıktan da anlaşılacağı üzere genelde otların kanserle ilişkileri derlenmiş ancak birçoğunun organlar üzerine toksik etkileri de mevcut

14 Eylül 2021
Kadmiyum Kaynakları ve Toksisite

Satarug’un 2018 yılında yaptığı incelemede Cd'ye çevresel maruziyet ve bunun kronik böbrek hastalığı ile ilişkisi öne çıkarken; Cd'nin pirinç, patates, buğday, yeşil yapraklı sebzeler ve diğer tahıllar gibi hemen tüm gıda maddelerinde bulunduğunu gösteren diyet çalışmalarının verileri paylaşılmış . Karaciğer ve böbrekte biriken Cd miktarının belirlenmesinde oral alım, üriner eşik ve atılımın birlikte değerlendirilmesi gerekliliği vurgulanmıştır.

18 Ağustos 2021
Çevresel Kirleticilerin Spermatogenez Üzerindeki Etkisi

18-19 yüzyıllarda özellikle endüstriyel gelişmelerle beraber insanoğlunun kimyasal ürünler üzerine ilgisi bir hayli artmış ve toplumsal yaşamı içerisinde direkt ya da dolaylı yoldan bu maddeler ile karşılaşmak durumunda kalmaya başlamıştır. Bu süreçlerin bir diğer yönü ise kimyasal maddelerin biyolojik süreçler üzerinde de etkin olmaya başlamasıdır. Fizyolojimize yabancı olan bu maddelere maruz kalan çoğu canlı organizmada ciddi sağlık sorunları meydana gelmektedir. Bu sağlık sorunları arasında özellikle insan üreme sağlığı ile ilgili bozuklukların artmakta olduğu dikkat çekmektedir.

19 Temmuz 2021
İlaçların İstenmeyen Etkilerinin Cinsiyete Göre Dağılımı

İlaçların kullanımına bağlı gelişen toksitelerin önemli bir kısmı ilacın moleküler özelliklerinden bağımsız olarak vücutta geçirdiği metabolik ve enzimatik süreçlerde bireysel farklılıklara dayanmaktadır. Günümüzde kişiye özel “target tedavilerin ilerlemesi ve genetik tedavi yöntemlerinin” geliştirilmesi bu felsefe üzerinden ilerlemektedir. Aslında biz acil tıpta genetik veya metabolik bireye özel tedaviler yapamasak da karşımıza drug/ ilaç toksisitesi ile gelmiş bir hastada beklenen semptomları önden tahmin edebiliriz.

28 Haziran 2021
Gıda Takviyelerinin ve Bitkisel Ürünlerin Kardiyak Toksisite ile İlişkisi

Bu yazımda sizlerle Amy C. Brown’nın PubMed’de 1966 -2016 yılları arasında yayınlanan, kardiyak toksisiteye yol açan bitkisel ürün ve gıda takviyesi (GT) vakalarını araştırdığı incelemeyinin dikkat çeken taraflarını paylaşmak istiyorum. Bu incelemenin amacı, GT’ler ile ilgili kardiyak toksisite vaka raporlarının ‘’online’’ olarak özet tabloların oluşturulmasıdır. İnceleme, PubMed’de belirlenen vaka raporlarının kardiyak toksisite riskini artıran hayatı tehdit edici GT’lere odaklanmıştır.

9 Haziran 2021
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI

GENÇLERİMİZİN VE AZİZ MİLLETİMİZİN 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI’NI EN SAMİMİ DUYGULARIMIZLA KUTLARIZ. BAŞTA BÜYÜK ÖNDERİMİZ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK OLMAK ÜZERE TÜM ŞEHİT VE GAZİLERİMİZİ SAYGIYLA ANIYORUZ.

19 Mayıs 2021
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Geleceğimizin teminatı olan sevgili çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten duygularımla kutlarım.

23 Nisan 2021
Ciddi TCA Entoksikasyonunda Hızlı Tanı ve Tedavi

56 yaşında kadın hasta, kendi reçeteli ilacı olan amitriptilini suicidal amaçlı almış. İntihar öncesi sosyal hizmet uzmanıyla yaptığı telefon görüşmesinde bu amacını da ifade etmiş. Acil sağlık ekibi hastaya gittiğinde bilinçsiz ve yanı başında boş ilaç şişesini görmüş. Acil servisde ölçülen TCA kan düzeyi ve hastanın klinik durumu kötü prognozlu olarak değerlendirilmiş. Yoğun bakım ünitesine hemodinamik yakın takip amaçlı alınmış. Takip sonrası psikiyatri servisine devredilmiş ve 8. Gün nörolojik sekel olmaksızın taburcu edilmiştir.

14 Nisan 2021
Dünyada ve Türkiye'de Parasetamol Zehirlenmeleri Güncellemesi

Dünyada ve Türkiye'de Parasetamol Zehirlenmeleri Güncellemesi Webinarı, 22 Nisan 2021 Saat 20.00’de gerçekleştirilecektir. Prof. Dr. Arzu Denizbaşı'nın moderatörlüğünde gerçekleşecek olan webinara Prof. Dr. Ayhan Özhasenekler ve Uzm. Dr. Can Özen konuşmacı olarak katkı sağlayacaktır. Webinar canlı yayınına doktorclub.com/tatd adresinden erişim sağlayabilirsiniz.

3 Nisan 2021
Bisfenol A 'nın Nörotoksik ve Üreme İlişkili Etkileri - 2. Bölüm

Endüstriyelleşmenin en önemli sorunlarından biri, endokrin fonksiyonlarımızla fizyolojik olarak etkileşebilecek maddelerin salınımıdır. Bunlara genel olarak endokrin bozucu kimyasallar (EBK) diyoruz. Bu maddeler arasında pestisidler, dioksinler, farmasötikler, metaller, fitoöstrojenler, fitalatlar, plastisizerler, poliklorinize bifeniller ve daha pek çok madde sayılabilir. EBKler sağlık ve çevre için tehdit oluşturmaktadır. EBKler içerisinden bisfenol A (BPA) steroid sinyallerini etkiler ve pek çok farklı organ sistemi üzerinde etki gösterir. Hem insanlar, hem de hayvanlar ve bitkiler üzerinde bu etkileri vardır.

29 Mart 2021
Yılan Isırıkları ve Güncel Yönetimi Webinarı

Yılan Isırıkları ve Güncel Yönetimi Webinarı, 26 Mart 2021 Saat 20.00’de gerçekleşmiştir. Dr. Murat Çetin'in moderatörlüğünde gerçekleşen webinara Dr. Ayça Açıkalın Akpınar ve Dr. Müge Gülen konuşmacı olarak katkı sağlamıştır. Webinar doktorclub.com/tatd adresinden canlı olarak yayınlanmıştır.

18 Mart 2021
Bisfenol A 'nın Nörotoksik ve Üreme İlişkili Etkileri - 1. Bölüm

Endüstriyelleşmenin en önemli sorunlarından biri, endokrin fonksiyonlarımızla fizyolojik olarak etkileşebilecek maddelerin salınımıdır. Bunlara genel olarak endokrin bozucu kimyasallar (EBK) diyoruz. Bu maddeler arasında pestisidler, dioksinler, farmasötikler, metaller, fitoöstrojenler, fitalatlar, plastisizerler, poliklorinize bifeniller ve daha pek çok madde sayılabilir. EBKler sağlık ve çevre için tehdit oluşturmaktadır. EBKler içerisinden bisfenol A (BPA) steroid sinyallerini etkiler ve pek çok farklı organ sistemi üzerinde etki gösterir. Hem insanlar, hem de hayvanlar ve bitkiler üzerinde bu etkileri vardır.

16 Mart 2021
Tüm meslektaşlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun

Tüm meslektaşlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun

14 Mart 2021
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ, SAYGIDEĞER TÜRK VE DÜNYA KADINLARINA, SAĞLIK VE MUTLULUK GETİRSİN. DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN.

8 Mart 2021
Pestisit Maruziyeti, Güvenlik Meseleleri ve Risk Değerlendirme Göstergeleri

Tarım üretiminde haşerelerden doğacak hasarı, hastalıkları, yabani otları ve diğer bitki merkezli patojenleri önlemek ya da kontrol altına almak, verim kaybını önlemek ve yüksek kalitede ürün elde edebilmek için haşere ilacı kullanımı yaygındır. Haşere ilaçlarının insan sağlığına ve çevreye etkisini minimuma indirmek için katı düzenlemeler yapılmasına rağmen bu ilaçlara mesleki maruziyet, mahsül ve içme suyuna karışmasıyla ilgili ciddi şüpheler oluşmuş durumda.

1 Mart 2021
Vitamin ve Gıda Takviye Toksisitesi Webinarı

'Vitamin ve Gıda Takviye Toksisitesi Webinarı’, 19 Şubat 2021, Saat 19:00'da Canlı olarak TATD Zoom hesabı üzerinden gerçekleşmiştir. Prof. Dr. Mehtap Bulut'un Moderatörlüğünü gerçekleştirdiği oturuma Prof. Dr. Cuma yıldırım ve Doç. Dr. Ramazan Köylü Konuşmacı olarak katkı sağlamıştır.

19 Şubat 2021
Marihuana Kullanımı ve Kardiyak Disritmiler Arasındaki İlişki: Sistematik Derleme

2019 Birleşmiş Milletler Dünya İlaç Raporu’na göre tüm dünyada 188 milyon kullanıcı ile en yaygın kullanılan ilaç marihuanadır. 15-64 yaş arası popülasyonun yaklaşık %3.8’i son 1 yıl içerisinde en az 1 kez marihuana kullanmış. Medikal kullanımı arttıkça ve dünyanın farklı ülkelerinde yasallaşmaya başladıkça kullanımının giderek artacağı tahmin ediliyor.

15 Şubat 2021
COVID-19 ve D-Vitamini

Acil Tıp hekiminin D vitamini ile imtihanı uzun zamandır hepimiz tarafından bilinmektedir. “Hocam D vitaminime de bakar mısınız?” “Hocam aslında benim D vitaminim düşük ondan hep bunlar” ya da “Hocam D vitamini yazdırmak için gelmiştim” cümlelerine hepimiz aşinayız. Bu sorunun yanı sıra günümüzde pandemi nedeniyle kullanımı bir hayli artmış olan D vitamini ile ilgili daha değişik sorularla karşılaşma ihtimalimiz artmış durumda. Metabolizmamız için hayati önem taşıyan D vitamininin COVID-19 ile ilişkisinden, hastalığın seyrine olan etkisinden ve pandemiyle birlikte artan öneminden bahsedeceğim bu yazı...

1 Şubat 2021
Tüm Yönleriyle Nalokson

Nalokson, opioidlerin etkisini geri çevirmek için kullanılan farmakolojik antagonist bir opioid türevidir. Opioid doz aşımı vakalarına bağlı ölümler arttığından dolayı bir antidot bulma çalışmaları 1960 yılında sonuç bulmuş ve bugüne kadar nalokson sayesinde bir çok insan yaşama tutunmuştur (İlk antidot olan N-Allylnorcodeine 1915 senesinde bulunmuş). Goldfrank’s toksikololoji kitabının 2019 baskısının kapak sayfasını da kırmızı çiçekleri olan papaver somniferuma ve naloksona ayırması şüphesiz bu ilaca verilen önemin göstergesidir.

18 Ocak 2021